Rodzaje instalacji elektroenergetycznej i jej części składowe

Instalacje elektroenergetyczne dzieli się na mieszkaniowe i przemysłowe. Jako instalacje mieszkaniowe traktuje się również instalacje w małych i średnich zakładach gastronomicznych i w zakładach żywienia zbiorowego.

Ze względu na charakter odbiorników instalacje podzielić można na oświetleniowe i siłowe. Za instalacje siłowe uważa się powszechnie instalacje zasilające trójfazowe silniki i urządzenia grzejne. W zakładach gastronomicznych spotykamy instalacje mieszane, zasilające zarówno oświetlenie i silniki małej mocy (220 V), stanowiące napęd różnych maszyn i urządzeń do obróbki mechanicznej surowców i produktów żywnościowych, jak i silniki trójfazowe (380/220 V) oraz urządzenia grzejne większej mocy. W dużych zakładach gastronomicznych, np. centralnych przygotowalniach, kombinatach gastronomicznych, wielkich stołówkach, występuje już wyraźny podział na instalacje służące do zasilania różnych grup odbiorników.

W skład instalacji elektrycznych wchodzą: przewody, osprzęt instalacyjny, rozdzielnie, urządzenia automatyki, np. samoczynne włączanie rezerwy. Ponadto w instalacjach rozróżnia się pewne elementy spełniające określone zadania (rysunek).

Elementy instalacji elektrycznej

Rysunek. Elementy instalacji elektrycznej: 1 — sieć energetyczna, 2 — przyłącze, 3 — złącze, 4 — wewnętrzna linia zasilająca, 5 — tablica rozdzielcza.

Przyłącze (2) jest to linia elektroenergetyczna łącząca złącza z siecią energetyki zawodowej.

Złącze (3) jest to urządzenie elektryczne służące do połączenia przewodów przyłącza z licznikiem bezpośrednio lub za pośrednictwem wewnętrznej linii zasilającej. Złącze jest głównym zabezpieczeniem zasilanego obiektu. Z jednej strony są do niego przyłączone przewody przyłącza, a z drugiej — przewody wewnętrznej linii zasilającej lub licznik.

Wewnętrzna linia zasilająca (4) jest to linia elektroenergetyczna o stałym przekroju, łącząca złącze z kolejnymi tablicami rozdzielczymi.

Instalacja odbiorcza (5) jest to instalacja znajdująca się za licznikiem na tablicy rozdzielczej i doprowadzająca energię elektryczną do poszczególnych odbiorników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *